איך רופאי שיניים יכולים לעזור עם בעיית נחירות?

שמוליק דורינבאום

שמוליק דורינבאום

מקדם אתרים ביום ומוזיקאי בלילה, דואג לשיניים שלו ושל המשפחה שלו יום יום

בעיית נחירות משפיעה על הלילות של רבים מאיתנו. בין אם זה אנחנו, בני הזוג או הילדים, נחירות חזקות עשויות להוציא אותנו משלוותינו ולהוות מטרד לילי משמעותי. בנוסף, נחירות הן סימן למשהו לא תקין בנשימה שלנו. יש משהו שמפריע לנו לנשום בצורה תקינה במהלך הלילה, ומעבר למטרד המרגיז, הבריאות שלנו חשובה יותר מכל. לכן נדבר, על איך בעצם רופאי שיניים, הכביכול לא קשורים לתחום השינה, יכולים לעזור לנו עם בעיית נחירות? ומה זה בכלל נחירות, ולמה זו כזו צרה גדולה שדורשת טיפול, מלבד הרעש הלא נעים?

על נחירות, השפעתן על הגוף והסיבות האפשריות להופעתן

נחירות הינן דבר שכיח למדי, לדאבונם של מי מאיתנו שנאלץ לחוות על בשרו שותפים או בני זוג שסובלים מנחירות. אז למה בכלל זה קורה לנו?
במהלך השינה, השרירים בכל הגוף עוברים תהליך של הרפיה. אצל רב הנוחרים, ההרפיה של הרקמות בחלל הלוע, מביאה להיצרות ולמגע של הרקמות אחת בשנייה. מגע זה משמיע רעש מלבב, אותו אנו מכירים כנחירות. אבל מלבד הרעש המחריד, ישנם מקרים בהם נחירות יכולות להיות סימן לנזק בריאותי. במצב שבו ההיצרות במעבר האוויר גורמת לכך שהגוף אינו מקבל מספיק חמצן במשך הלילה, עשויה להיות פגיעה מתמשכת בבריאות הכללית ובאיכות חייו של אותו אדם. בנוסף, ישנן מקרים רבים בהם נחירות עשויות להעיד על מצב בנקרא 'דום נשימה בשינה', והוא עשוי להוות סיכון רפואי משמעותי ודורש טיפול. 

אז איך בעצם רפואת השיניים יכולה לסייע בבעיית הנחירות?

טיפול בסד דנטלי

סד דנטלי עשוי לסייע רבות בנושא טיפול בנחירות. סד דנטלי הוא אביזר המיועד לטיפול בבעיות שינה שונות, כמו דום נשימה בשינה, נחירות וחריקת שיניים. הסד נבנה במדויק למטופל על פי מבנה הלסת והשיניים הייחודיים שלהם, ומקבל צורה שדומה לפלטה ליישור שיניים. סד דנטלי עשוי לסייע בנושא טיפול בנחירות, על ידי כך שהוא מקדם את הלסת התחתונה, מושך את בסיס הלשון קדימה ועל ידי כך מתאפשר מעבר אוויר פתוח יותר בזמן שנת הלילה. 

מה עושים לפני הטיפול?

ראשית, יש לגשת למעבדת שינה בה בודקים רופאים מומחים את השינה במשך לילה שלם. לאחר תוצאות הבדיקה, המטופלים אשר נמצאו מתאימים עוברים מדידות שונות של השיניים שלהם ומקבלים סד דנטלי המותאם למבנה הפה שלהם.

קצת על מהלך הטיפול

בניית ההתקן אורכת זמן לא מבוטל, הנמשך כ-4 שבועות. בתום הזמן, המטופל יכול להתחיל להשתמש באופן מייד בסד הדנטלי, אשר אמור להחזיק מספר שנים ללא כל בעיות. 

טיפול נוסף המציעה רפואת השיניים בכדי לטפל בנחירות, היא מכיש ר ה-CPAP.

טיפול ב-CPAP

מכשיר ה-CPAP  מזרים אויר בלחץ לדרכי הנשימה העליונות של המטופל במשך שנת הלילה, בעזרת מסיכה הנמצאת על פניו של המטופל ומחוברת למפוח. הטיפול ב-CPAP  הוא הטיפול המרכזי המסייע לדום נשימה בשינה והוא, ללא ספק, היעיל מכולם. עם זאת, יש לציין כי המסכה מהווה מטרד מסוים, ויש מטופלים שמתקשים להתרגל לשינה איתה. 

לסיכום, במידה ואתם סובלים מנחירות, כדאי לא להזניח את הבריאות הכללית שלכם, כי הנזק עשוי להיות גדול יותר מאשר חברתי שמרגיז את הסביבה הקרובה שלכם, אלא לפגוע לכם באיכות החיים. אז לכו להתייעץ עם רופא השיניים שלכם בביקור הבא!

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.