יישור שיניים לילדים, מה חשוב לדעת לפני?

שמוליק דורינבאום

שמוליק דורינבאום

מקדם אתרים ביום ומוזיקאי בלילה, דואג לשיניים שלו ושל המשפחה שלו יום יום

החיוך שלנו, ובכלל חלל הפה שלנו, הוא אחד הדברים המרכזיים ביותר בפנים שלנו. ילד שזקוק ליישור שיניים אך נותר ללא טיפול, עשוי לחוות בעיות רגשיות סביב החיוך שלו, בעיות בדימוי העצמי, ואף לספוג העלבות לא נעימות מהסביבה. אך לא די להכיר בכך שיישור שיניים הוא טיפול חשוב מאוד למי שזקוק לו, אלא גם לבחור נכון את האורתודנט, לאבחן בזמן את התהליך ולספק לילד את הטיפול הכי מוצלח שיכול להיות. אז איך בוחרים אורתודנט? ולמה זו בחירה כה חשובה? ומתי ואיך תוכלו לדעת שילדכם זקוק ליישור שיניים?

האם ילדכם בגיל שבו מומלץ להתחיל טיפול יישור שיניים לילדים?

מומלץ ורצוי מאוד לקבוע ביקורת ראשונה אצל אורתודנט כבר כשהילד מגיע לגיל 6. מגיל 6 ואילך, ישנה חשיבות רבה למעקב חוזר אצל אורתודנט, שיעריך את מצב הלסתות והשיניים, ויתאים במידת הצורך טיפול יישור שיניים לילדים. עדיף ומומלץ מאוד להתחיל טיפול יישור שיניים לילדים כבר בגיל מוקדם, כדי למנוע סיבוכים בהמשך, שהרי השיניים שלנו משתנות ללא הרף בשנים מעצבות אלו. 

מהן הסיבות העשויות להוביל ליישור שיניים אצל ילדים?

ישנן כמה סיבות מרכזיות שעשויות להוביל לכך שילד יצטרך יישור שיניים. סיבות אלו יכולות להיות הרגל מציצת אצבע או מוצץ צורך בפינוי של מקום לשיניים קבועות לאחר ששיני החלב נפלו מוקדם מדי, בעיית תפקוד ספציפית המפריעה לדיבור, אכילה או לעיסה, בעיה אסתטית בולטת וניכרת המפריעה לילד ושיפור המראה הכללי של החיוך והפנים ובעקבות כך גם הביטחון והיכולת לצחוק, לחייך ולדבר בצורה משוחררת.

מאיזה גיל ניתן להתחיל יישור שיניים לילדים?

הגיל הרצוי להתחלתו של טיפול מסוג זה הוא לקראת גמר בקיעת השיניים הקבועות של הילד. הגיל בו זה קורה נע פחות או יותר בין 11 ל-14 שנים, וחשוב מאוד לבדוק לפני יישור שיניים לילדים שהילד אכן הצמיח את שיניו הקבועות לפני הטיפול.

בדקו את הדרך המתאימה ביותר ליישור השיניים לילד שלכם

על מנת לקבוע באיזו שיטת טיפול ליישם את תהליך יישור השיניים, על הילד לעבור בדיקה מקיפה אצל אורתודנט מוסמך, הכוללת הערכה ואבחון מקצועי של הלקות בשיניים, ובדיקה של תפקוד הפה והפנים. בדיקה זו מתבצעת באמצעות צילומי רנטגן וצילומים פנורמיים אשר נותנים תמונת מצב של מה שקורה בפה, ולפיה מתאימים טיפול מתאים ליישור שיניים.

איך לבחור אורתודנט מתאים?

עולם האורתודנטים גדול ומגוון, ודורש מקצועיות, רגישות וניסיון. בגדול, כל רופא שיניים שהוסמך ומחזיק בתעודות המתאימות מורשה לבצע טיפול שיניים שונים, ביניהם טיפול ליישור שיניים. אך חשוב מאוד לדעת שעדיף פי כמה לעבור טיפול יישור שיניים אצל אורתודנט שמתמחה בכך, וזוהי גם המלצתם של רופאי השיניים בעצמם. בבדיקות רבות בבתי חולים למשל, מטופלים רבים מעדיפים לקבל זריקה מהרופא הבכיר במקום האח, והדבר תמוהה מאוד, כיוון שהאח נתן זריקות רבות במהלך הקריירה שלו והתאמן רבות על יכולת זו, בעוד שרופא בכיר, יכול מאוד להיות שלא נתן זריקה כבר שנים ארוכות ויבצע אותה בצורה הרבה פחות מוצלחת. לכן, במקרה של יישור שיניים, אורתודנט מוסמך עדיף על פני רופא השיניים. בנוסף, חשוב מאוד לבדוק שיש לאורתודנט תעודות מתאימות, ואף כדאי לשאול את הקרובים אליכם על אורתודנטים שסיפקו להם חוויה ושירות נעימים.

לסיכום, לפני התחלת תהליך יישור שיניים לילדים שלכם, כדאי מאוד לבדוק לעומק את כל הנסיבות, ולהתייעץ עם מומחים מתאימים.

.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.