סוגי התמחויות ברפואת שיניים

שמוליק דורינבאום

שמוליק דורינבאום

מקדם אתרים ביום ומוזיקאי בלילה, דואג לשיניים שלו ושל המשפחה שלו יום יום

בדיוק כמו ברפואה הקלאסית, כך גם ברפואת שיניים ישנם רופאים כלליים ורופאים בעלי תחום התמחות מסוים. רופא שיניים מומחה הוא רופא שיניים שהמשיך, אחרי לימודי רפואת השיניים, ללימודי התמחות של 3 עד 6 שנים נוספות בתחום שבחר, ובסופם עבר בהצלחה את מבחן האיגוד המקצועי וקיבל את תעודת ההסמכה הרשמית. אז אילו סוגים של מומחים לרפואת הפה קיימים בארץ? 

אורתודנט: מומחה ליישור שיניים

התמחות זו אורכת 3-4 שנות לימוד, ובסופן בחינות התמחות מטעם משרד הבריאות. אולם שימו לב כי ההתמחות היחידה שדורשת תעודה מיוחדת על פי החוק הישראלי כיום היא עבור טיפולי שיניים בהרדמה, כלומר שגם רופא שיניים ללא הכשרה מיוחד לאורתודנטיה יכול באופן חוקי להציע לכם שירותי יישור שיניים ואף להציג את עצמו בתור "מומחה" מבלי שתהיה לו הכשרה מיוחדת לתחום.

פדודונט: מומחה לרפואת שיניים לילדים ולנוער

במשך 3.5 שנות ההתמחות שלו, לומד המומחה לרפואת שיניים לילדים כיצד לטפל בבעיות השכיחות במיוחד אצל ילדים, כמו שיניים חסרות, פציעות בפה ובלסת, בעיות עם שיני החלב, וכו'. ההתמחות של הפדודונט מעניקה לו פרספקטיבה קריטית לגבי התפתחותם הכללית – מבחינה פיזיולוגית ונפשית – מעבר למצב השיניים בלבד. הידע הזה מאפשר לו לראות את המטופל כיחידה שלמה, ולהתמודד בצורה נכונה ומועילה עם חרדות ופחדים של ילדים בנוגע לטיפולי השיניים.

מומחה לרפואת הפה

רופא מומחה לרפואת הפה מאבחן באופן קליני ומטפל בבעיות שונות ובמחלות בשיניים, בחלל הפה, בלסתות, בלוטות הרוק, ואפילו בעור מסביב לפה. בניגוד לרופא שיניים כללי, מומחה לרפואת הפה הוא בעל 4 שנות לימוד נוספות שבסופן הוא רכש מומחיות שמאפשרת לו לטפל במצבים רפואיים מסובכים, כמו גם בחולים רגישים ומוחלשים במיוחד. מומחה לרפואת הפה הוא בעל הכשרה להעניק טיפול שיניים לחולים אונקולוגיים, חולי סכרת או מטופלי דיאליזה, שמערכת החיסון והדם שלהם מוחלשת. הוא יכול גם לאבחן ולטפל בכאבים שונים בפנים ובלסתות, בתסמונת הפה השורף, ובבעיות במפרק הלסת.

מומחה כירורגיית פה ולסת

רופא שיניים בעלת התמחות כירורגית הוא בעל הכשרה לטיפולים פולשניים ולניתוחים בחלל הפה, בלסתות ואף בפניו של המטופל. מדובר בהתמחות ארוכה במיוחד של 5 שנות הכשרה אשר מתבצעת בתוך בית חולים ואשר דורשת מעבר של שני מבחני הסמכה שונים מטעם משרד הבריאות לפני קבלת תעודת המומחה בכירורגיית פה ולסת. רופא שיניים מומחה זה מבצע טיפולים שונים הדורשים גישה כירורגית לתוך חלל הפה, כמו עקירה מסובכת או בסיכון גבוה של שיני בינה, כריתה של גידולים שהתגלו בתוך חלל הפה, טיפול בשברים שנוצרו בלסת או בפנים בשל טראומה או מחלה, השתלת עצם חסרה בחניכיים, ועוד.

אנדודונט: מומחה לטיפולי שורש

אנדודונט מומחה מעניק טיפול למטופלים אשר דורשים טיפול שורש בעל רמת קושי או סיבוכיות גבוהים במיוחד. המטופל יכול להגיע לרופא המומחה לטיפולי שורש על דעת עצמו, מתוך חיפוש אחר חוות דעת שניה, או בהפניה של רופא השיניים המטפל הקבוע לאחר שאובחנה רמת סיבוכיות גבוהה שדורשת טיפול מומחה. טיפולי שורש מורכבים יכולים לכלול שיניים עם מספר גדול של תעלות, תעלות מעוקלות, קושי בנגישות לאזור הטיפול, וכו'. 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.